Přelom letopočtu se blíží
aneb problém s rokem nula

Milý Cassie!

Pořád se ještě zabýváš problémem s rokem nula? Ten přechod od př. Kr. k L. P. nám dá zabrat a nezbývá nám už moc času. Nevím, jak lidé zvládnou dělat všechno naopak. Zatím jsme dělali všechno směrem dolů, a teď abychom se učili myslet směrem nahoru. Někdo s tím měl včas počítat a nenechat nás se s tím vypořádávat na poslední chvilku.

Nedávno jsem mluvil s císařem. Mohl puknout vzteky, že s tím Julius něco nevymyslel, když dělal tu reformu kalendáře. Řekl, že už chápe, proč se Brutus tenkrát tak naštval. Zavolali jsme Consulta a ten nám řekl, že pokračovat prostě tak, že zavedeme záporné roky před Kristem, nepůjde a jako obvykle si naúčtoval spoustu sesterciů, aniž by nám nějak poradil. Nebudeme snad muset vyhodit všechen hardware a začít znovu? Počítám, že Macrohard by na tom vydělal pěkné jmění.

Lichváři jsou na sesypání. Někdo jim řekl, že úrokové sazby se otočí a oni budou muset za půjčené peníze platit zákazníkům.

Je to noční můra ...

Já si osobně neumím představit, jak se může písek v hodinách začít najednou sypat zdola nahoru. Nějací tři mudrci na Východě prý na tom problému pracují, ale bohužel se sem dostanou, až bude po všem.

Slyšel jsem, že všechny koně se na přelomu roku budou muset uvázat v maštalích, protože panují obavy, že by se zastavili a snažili se běžet pozpátku. Dovedeš si představit ty zničené kočáry a snad i oběti na životech. Někdo dokonce říká, že v tom okamžiku přestane svět existovat. V každém případě na tom zatraceném problému Y0K dál pracujeme.

Jestli se dozvím něco nového, pošlu Ti pergamen. Jestli Tě něco napadá, dej mi vědět.

Tvůj Plutonius

back for good

© jr 3002