Slohová úloha žáka ZŠ na téma "Moji rodiče"

Rodiče se dělí na dvě části: matku a otce. Matka se ještě rozděluje na ženu v domácnosti a v zaměstnaní. Doma se potom ještě skladá z manželky, matky, kuchařky, uklízečky, pračky, nakupovačky, účetní, vychovatelky ... ostatní si nepamatuji, ale mamka toho umí vyjmenovat víc, jako např. služka, otrok a jiné.
Matka se vyznačuje tím, že se zázračně nachází na více místech najednou, umí v jednu chvíli myslet na sto věcí, přičemž deset věcí dělá současně. Vidím na vlastní oči, jak po návratu ze zaměstnání dá vařit vodu na sporák, zatímco připraví těsto. Přitom ji jde pračka, do které chodí vyměňovat prádlo, mně vymýšlí věty oznamovací, rozkazovací, tázací a naši Olinku zkouší z velké násobilky. Že potom přebalí malého Karla a udělá mu Sunar s krupicí, to ani nezpozoruji. Dvě oči mi na to nestačí. Protože když si potom sedneme k večeři, už je namletý mák i ořechy na škubáncích a ja mám na kolenách tepláků zašité nové díry. Olina má umyté vlasy a prádlo je rozvěšené na balkóně. Marně si mamku tajně prohlížím. Mamka má opravdu jen dvě ruce ... a přece, když přijde domů z práce, má v jedné velkou a malou tašku, v druhé dvě síťovky s nákupem a v třetí ... ne, vždyť jsem už říkal, že má jen dvě ruce, ale nese i Karlíka.
Otec se neskládá ani nerozděluje. Nachází se v zaměstnání a doma, ale doma ho najdete málokdy. Kromě snídaně a večeře, když sedí u stolu, vyskytuje se v obyčejném v křesle, anebo na gauči a bývá zakrytý novinami. Zanechává po sobě vždy ty samé stopy: otevřené a zpřeházené noviny a cigaretový popel, někdy i v popelníku. Na rozdíl od mamky, přestože má také dvě ruce, přichází domů s rukama prázdnýma. Jestli zná násobilku, nevím, ale psát asi neumí, neboť žákovskou knížku mi ješte ani jednou nepodepsal. Ani ještě není prozkoumané, proč patří do skupiny rodičů, když na rodičovská sdružení vůbec nechodí.
Pan učitel povídal, abychom se při psaní této úlohy zamysleli nad prací svých rodičů. Ve škole přidělují žáka, který řádně nepracuje, nebo se neučí, dobrému a usilovnému žákovi, aby se od něho něco naučil. A tak si myslím, že při svatbě přidělují muže ženám, aby je ženy něčemu dobrému naučily a měly na ně dobrý vliv. Mojí mámě se to zatím nepodařilo.

back for good

© jr 5002