Přání z Měsíce
aneb malá záhada

Když Neil Armstrong poprvé vstoupil na měsíční půdu, záznam jeho spojení s Houstonem obsahoval nejenom slavný výrok o "malém kroku pro člověka a velkém pro lidstvo". Kromě běžných technických údajů pronesl také poznámku, která byla po mnoho let pro každého záhadou: "Mnoho štěstí, pane Gorsky."
Většina lidí v NASA to považovala za ironickou poznámku na adresu nějakého ruského "kosmonauta". Ukázalo se však, že ani v ruském ani v americkém kosmickém programu žádný člověk jménem Gorsky nefiguruje.
Po dlouhá léta ponechával Armstrong dotazy na tuto "záhadu" bez vysvětlení. Teprve 5.7.1995, když se jeden z novinářů znovu vrátil k 26 let staré otázce, prohlásil americký kosmonaut, že pan Gorsky už zemřel, takže teď snad může odpovědět.
Ještě jako kluk hrál Neil se svým bratrem na dvorku za jejich domem baseball. Bratr poslal míček přes plot pod okno ložnice sousedního domku, kde bydleli manželé Gorských.
Když se Neil sehnul, aby zvedl míček, slyšel, jak paní Gorská křičí na manžela: "Tak francouzské milování bys chtěl? Na to si ode mne počkáš, až se bude sousedovic kluk procházet po Měsíci."

back for good

© jr 1002