Lyžařský výkladový slovník
Běžkové lyžování:
Tradiční skandinávská technika pohybu po zasněženém terénu. Dobré fyzické cvičení. Není třeba kupovat drahé lístky na vlek. Vyhnete se frontám a davům. Není to žádné lyžování.
Běžkové nelyžování:
Toulání (na lyžích) po stezkách v divočině, zasněženými lesy daleko od sjezdovek, kde slyšíte jenom hvízdání lyží na sněhu a cinkání klíčů, které vám padají z kapsy do hluboké návěje z prašanu.
Cvičení:
Několik doporučených zahřívacích cviků, kterými se připravíte na činnost na sjezdovce:
K oběma botám si přivažte velký kus asfaltu a vyjděte tak po schodech do 2. patra.
Ve druhém poschodí si sedněte do okna s nohama (včetně lyží!) vystrčenýma ven a s hůlkami na klíně. Seďte tak nejméně 30 minut.
Svažte si nohy k sobě u kotníků a ležte tak na podlaze. Potom uchopte do každé ruky banán a (aniž byste cokoli poškodili) vstaňte.
Gravitace:
Jedna ze základních přírodních interakcí (sil) ovlivňujících lyžaře. Ostatní tři síly se však uplatňují také: Silná interakce způsobuje nerozebiratelné zaseknutí vázání, slabá umožňuje vymknout si v zatáčce kotník a elektromagnetická vám během pobytu auta na drahém parkovišti vybije baterie. Viz též setrvačnost.
Kosti:
V lidském těle jich je 206. Nemějte však obavy, dvě kosti (ve středním uchu) si ještě při lyžování nikdy nikdo nezlomil.
Lavina:
Stav, kdy se kopec řítí s kopce.
Předskokan:
Zkušený skokan na lyžích, který skáče jako první. Začátečníci pak mohou provádět kontrolovaný předpád, podle libosti doprovázený předječením a předklením.
Rukavice:
Část lyžařské výbavy, která je v zápěstí natolik těsná, že brání krevnímu oběhu, ale ne tak těsná, aby se v nich s čímkoli dobře manipulovalo. Umožňují vlhosti zvenčí dostat se bez problémů dovnitř a současně spolehlivě brání tomu, aby se vlhkost dostala zevnitř ven.
Setrvačnost:
Snaha, které brání podle 1. Newtonova pohybového zákona změnit lyžaři směr nebo rychlost. Spolu s ní působí i další fyzikální zákony:
Dvě tělesa o různých hmotnostech padají vedle sebe stejnou rychlostí, lehčí však bude v nemoznici platit mastnější účet.
Hmota nemůže vzniknout nebo zaniknout. Pokud vám však vypadne z kapsy větrovky, nepočítejte s tím, že se s ní v našem vesmíru ještě setkáte.
Jestliže se neovladatelná síla srazí s nehybným předmětem, okamžitě se objeví právník bez jakýchkoli stop svědomí.
Vázání:
Zařízení, které chrání lyžaře před vážným zraněním při pádu tím, že uvolní lyži z boty, pošle ji dolů po svahu, kde sejme další dva lyžaře, jimž se při pádu uvolní vázání atd. atd., takže v konečném efektu jsou před vážným zraněním chráněni všichni lyžaři na sjezdovce.

back for good

© jr 3002