Různé tváře kapitalismu
a jak je pochopit pomocí kraviček

Tradiční kapitalismus
Máš dvě krávy. Jednu prodáš a koupíš býka. Tvé stádo kráv postupně roste a ty pomalu bohatneš. Nakonec stádo prodáš a žiješ až do smrti z utržených peněz.

Americký kapitalismus
Máš dvě krávy. Prodáš tři své vlastní firmě, která je obchodovaná na burze, zaplatíš dluhopisem vystaveným vlastním švagrem, pak vyměníš dluhopis se společníkem tak, že dostaneš všechny čtyři krávy zpět a přídavkem daňové úlevy na pátou krávu. Práva na dojení šesti krav převedeš přes prostředníka firmě na Kajmanských ostrovech, kterou tajně vlastní majoritní akcionář tvé firmy. Ten vzápětí prodá práva na všech sedm krav firmě nazpátky. Podle ročního hlášení tvá firma vlastní osm krav s opcí na jednu další. Bilanční zpráva ve tvé výroční zprávě náhodou chybí. Prodáš jednu krávu, takže ti jich devět zůstává, přičemž za utržený peníz podplatíš několik politiků. Veřejnost si koupí tvého býka.

Australský kapitalismus
Máš dvě krávy. Jednu prodáš a tu zbylou nutíš, aby dávala mléko za čtyři. Divíš se, když kráva chcípne.

Francouzský kapitalismus
Máš dvě krávy. Jdeš do stávky, protože chceš krávy tři.

Japonský kapitalismus
Máš dvě krávy. Složitou péčí je zmenčíš na velikost jedné desetiny normální krávy a přitom dojí dvacetkrát tolik mléka. Pak podle nich vytvoříš hru Cowkimon, kterou pak prodáváš po celém světě.

Německý kapitalismus
Máš dvě krávy. Inženýrskými úpravami dosáhneš toho, že se krávy dožívají sta let, žerou jen jednou měsíčně a dojí se samy.

Britský kapitalismus
Máš dvě krávy. Obě jsou šílené.

Kanadský kapitalismus
Máš dvě krávy. Když na to přijde, vypadají spíš jak párek losů a to doopravdy jsou. Jedna mluví francouzsky, druhá anglicky. Jedna bojuje za vytvoření nové země, druhá se tomu brání. Obě hrají docela slušně hokej.

Italský kapitalismus
Máš dvě krávy, jenže nevíš kde, protože jsi zrovna na polední přestávce.

Ruský kapitalismus
Máš dvě krávy. Začneš je počítat a napočítaš jich pět. Spočítáš je znova a napočítáš jich čtyřicet dva. Přepočítáš je a napočítáš jich dvanáct. Přestaneš počítat krávy a otevřeš další láhev vodky.

Švýcarský kapitalismus
Máš pět tisíc krav a žádná ti nepatří. Necháš si platit neuvěřitelné poplatky za ustájení.

Čínský kapitalismus
Máš dvě krávy. Máš tři sta pracovníků, kteří krávy dojí. Veřejně oznámíš plnou zaměstnanost a vysokou produktivitu krav. Uvězníš a poté bez soudu držíš ve vězení novináře, který zveřejnil skutečná čísla.

Novozélandský kapitalismus
Máš dvě krávy. Ta vlevo je docela roztomilá ..

Český kapitalismus I
Podle dodacího listu máš dvě krávy. Později zjistíš, že jedna je pouze načančaná atrapa, protože tu pravou někdo před časem vytuneloval. Ještě později zjistíš, že ti nepatří ani ta druhá, protože se na ní vztahuje restituční nárok. Ve finále jsi obžalován z daňového podvodu, protože jsi krávy odepsal z účetnictví a nevyúčtoval DPH.

Český kapitalismus II
Máš dvě krávy. Jedna je Tvá žena a druhá je Tvoje tchyně.

back for good

© jr 2002