Jak se jmenuje tahle knížka V?
páté pokračování různých hádanek a hlavolamů pro potrápení mozečků

Jednoduché hádanky na rozjezd:
1. Pohybová úloha:
Z Bostonu do New Yorku vyjede vlak. O hodinu později vyjede vlak z New Yorku do Bostonu. Oba vlaky jednou stejně rychle. Který z vlaků bude blíž k Bostonu, až se potkají?    (odpověď)

2. Vliv magnetického pole a rotace Země
Hřeben střechy směřuje od západu k východu. Sedne na něj holub a snese vejce. Na kterou stranu vejce spadne pravděpodobněji, na severní, nebo na jižní?    (odpověď)

Jak si vybrat nevěstu
3. Představte si, že žijete na ostrově poctivců (vždy mluví pravdu) a padouchů (vždy lžou). Zamilujete se do děvčete a chcete si je vzít. Jenže milá dívka má podivný vkus: Chce si vzít za muže jen bohatého padoucha (pro jednoduchost předpokládejme, že každého lze zařadit mezi boháče a chuďasy). A teď si představte, že skutečně jste bohatý padouch. Smíte k dotyčné dívce pronést jediný výrok. Dokážete ji přesvědčit, že jste bohatý padouch?    (odpověď)

4. A teď si naopak představte, že dívka, kterou milujete, si chce vzít za muže jen bohatého poctivce. Jak byste ji jediným výrokem přesvědčil, že jste bohatý poctivec?    (odpověď)

5. Je úvaha správná?
Každý se bojí Draculy. Dracula se bojí jedině mne. Takže já jsem Dracula.    (odpověď)

6. Pověsit nebo utopit?
V této oblíbené hádance kdosi spáchal zločin, který se trestá smrtí. Smí vyslovit jeden výrok. Když bude pravdivý, kat ho utopí; když bude nepravdivý, kat ho pověsí. Jaký výrok by měl vyslovit, aby vyvázl?    (odpověď)

7. Co je lepší?
Co je lepší - věčná blaženost, nebo buřty s cibulí?    (odpověď)

A ještě něco na závěr: Logika a život aneb Roztržitý profesor
Jeden kolega potkal v aule jistého profesora. Zeptal se ho: "Už jsi byl na obědě?" Profesor chvíli vzpomínal a pak řekl: "Kterým směrem jsem šel, když jsi mě zastavil?"

back for good

© jr 3002