Samuel Beckett (1906-1989)

   Samuel Beckett patří k nejčtenějším, ale také nejkomentovanějším prozaikům 20. století. Irský spisovatel záhy přesídlil z Dublinu do Paříže, aby převážnou část svého díla napsal francouzsky. K angličtině se vrací ke konci svého života. K nejdůležitějším Beckettovým dílům bezesporu patří prozaická trilogie Molloy, Malone umírá, Nepojmenovatelný a poslední "román" Jak to je. Nicméně je známější jako tvůrce slavné divadelní hry Čekání na Godota.
   Beckett, schematicky řazený k autorům absurdního dramatu, se svou hloubkou průniku do lidského nitra dnes jeví spíše jako originální, svébytný a těžko zařaditelný solitér, jehož význam je právem srovnatelný s významem Shakespearovým. Beckett je držitelem Nobelovy ceny za literaturu.

První láska
Tragikomická novela První láska je patrně nejnaturalističtějším textem Samuela Becketta. Ačkoliv vznikla v roce 1945, byla kvůli své otevřenosti poprvé publikována až v roce 1970.
...
Osobně nemám nic proti hřbitovům, docela rád se tam procházím, dokonce raději než kde jinde, tedy myslím, když už musím někdy ven. Vůně mrtvol, kterou jasně rozeznávám pod vůní trávy, hlíny a tlejícího listí, mi není nepříjemná. Možná trochu sladká, trošku omamná, ale o kolik příjemnější než pach živých bytostí, jejich podpaží, jejich nohou, zadků, jejich voskových předkožek a zmařených zárodků. A když se s tou vůní na hřbitově smísí i vůně ostatků mého otce, třeba i jen skromným dílem, to mě dojímá skoro až k slzám. Marně se ti živí myjí, marně se polévají parfémy, stejně páchnou. Ano, když už musíme někdy ven, nechejte mě procházet se v klidu na hřbitově a vy si jděte do parků nebo do přírody. Obložený chléb či banán si sním s větší chutí na některém z hrobů, a když se zničehonic potřebuji vymočit, a to se stává často, můžu si vybrat kam. Nebo se jen tak toulám s rukama za zády mezi kamennými náhrobky, stojícími, ležícími, nakloněnými ..., a opisuji z nich nápisy. Ty mě nikdy nezklamaly, vždycky se tam najdou tři nebo čtyři, které jsou tak legrační, že se pak musím chytit kříže nebo stély nebo anděla, abych nespadl.
...
ukázka a doslov převzaty z knihy:
Beckett, S.: První láska, přel. M.Vavřinková, vyd. Mladá fronta, Praha, 2001

back for good

© jr 2002